Kasdienių ritualų galia

Nuo priešistorinių laikų žmonės tikėjo ritualais ir aplinkos dievybėmis, nuo kurių palankumo priklausė gera diena, derlius ar karo baigtis. Laiminga dešimties centų moneta, pasižiūrėjimas į veidrodį ir t.t. – visa tai ritualai, kuriais tiki daugybė žmonių. Keltis tuo pat metu, tuo pat keliu keliauti į darbą, gerti tokią pat kavą, pasižiūrėti tą pačią svetainę – ir diena bus tokia pat, kaip vakar.
Tuo tarpu dalis sėkmės mokytojų savo pavyzdžiu moko, jok kūribingai dienai pradėti jos pradžia kaskart turi būti kitokia. Kitas maršrutas, kitos spalvos kojinės, vis kita „pakirkinta” bendradarbė (ar bendradarbis!). Tad ko mes norime – dienos, ne blogesnės nei vakar, ar dienos, kitokia, nei vakar?

Šis blogas skirtas lyderystei, tad iš lyderio pozicijų ir panagrinėsiu šią temą, kuri pačiam nedavė ramybės, nadai klausantis R.Juozapavičiaus mokymų ir to, kaip jis kasdien eina į darbą vis kitaip.
Greičiausiai šis požiūrių skirtumas atsiranda ne tik dėl žmonių charakterių skirtumo, bet ir to, kokių tikslų jie nori pasiekti tomis dienomis, kurias pradeda pagal vienus ar kitus ritualus. Nes net ir ritualų nesilaikymas – irgi yra ritualas. Ritualas, kuomet tikima, kad jei elgsies nenuspėjamai, tau seksis daryti nenuspėjamas įžvalgas, pasiekti netikėtų rezultatų. NLP, ne kitaip.
Tačiau „rutinos” ritualas (kad labiau disonuotų su „kūrybos” ritualu) turi savų privalumų. Didžioji lyderio – vadovo darbo dalis susiveda į administracinį (vadybinį) darbą, kuris labiau prilygintinas „medžio lenkimui”, nei kad minčių fejerverkų papliupoms per „breinstormingo” susirinkimus.
Nuspėjamas, nuoseklus vadovas daugumoje situacijų ir daugumai darbuotojų (kalbant generalizuotai, ne apie kūrybos namų dizaino skyriaus guru) yra atrama, kuri gali padėti sėkmingai dirbti darbą ir nejausti neapibrėžto aplinkinio fono. Be jokios abejonės, kiekvienas turime gyventi ir galvoti taip, kad tai gali būti paskutinė diena mūsų gyvenime ir t.t. – tačiau patikėkite, darbuotojai su tokiu požiūriu nebus patys produktyviausi.
Tad štai toks atsakymas išryškėja, koks kasdienis (ar dienos pradžios) ritualas tinkamiausias. Idealu, kad kaip ir lyderystė, taip ir vadovavimas bus situacinis. Tačiau visuomet reikia turėti galvoje, kad kūribingos klaidos kaina, kuomet gali tapti komandos ribojančiu veiksniu, yra labai didelė.