Komandos formavimo taktika efektyviam lyderiui

Vienas iš svarbiausių lyderio veiklos aspektų – ne tik demonstruoti savo lyderystę kasdienėje veikloje, įkvėpti savo pavyzdžiu aplinkinius, bet ir formuoti komandą aplink save. Tad kokiais principais remdamasis komandos formuotojas – lyderis gali suburti efektyviai dirbančią grupę? Kaip ir lyderystės lopšyje – karyboje bei sporte, pagrindiniai komandos kūrimo principai tokie patys.

Pirmasis klausimas, kurį reikia sau užduoti – kokios „pozicijos” yra laisvos, bei kiek jos dera tarpusavyje. Atsakius, galima suskaičiuoti, kiek unikalių gabumų žmonių reikia darbui atlikti (arba darbo grupės funkcionavimui). Kaip ir sporte, naivu tikėtis, kad tas pats žmogus bus ir kūrybingas menininkas, ir pareigingas ataskaitų pildytojas bei užduočių planuotojas. Kaip ir nerealu, kad aukštaūgis krepšinio centro puolėjas kartu bus ir vikrus greitas įžaidėjas.

Antrasis aspektas – „pilkų zonų” užpildymas, arba pakeičiamumo užtikrinimas. Kai kurie žmonės gali gerai pasirodyti keliose srityse, tai sustiprindami vieną grandį – kaip kad saugai futbole. Jie gali padėti ir gynyboje, ir puolime, tačiau, deja, nėra nei geriausi puolėjai, nei gynėjai. Tokių žmonių turėjimas komandoje ne tik leidžia lanksčiai perskirstyti jėgas, bet ir laikinai uždengti atsiradusias spragas, jei tie, kuriuos jie pavaduoja, iškrinta iš rikiuotės.

Trečias svarbus aspektas – su visais taip suburtos komandos nariais aiškiai sutarti atsakomybės sritis ir ribas. „Saugai” turi suprasti, kad jie yra pavaduotojai, labai svarbūs komandos nariai, tačiau atsakomybė už priskirtas pagrindines roles tenka „pagrindiniams žaidėjams”.

Ketvirtas svarbus dalykas (galbūt svarbiausias) – suvokimas, kas atsakingas už bendrą komandos rezultatą, kieno balsas lemiamas, jei reikalingas strateginis pasirinkimas. Jei ši funkcija „nučiuožia” pas kad ir labai iniciatyvų, tačiau tik už funkciją atsakingą komandos narį, tai gali sukelti trintį su kitais nariais ir kelti grėsmę galutinio tikslo pasiekimui.

Na ir paskutinysis aspektas, kurio negalima pamiršti – komandos vadovo rolė. Tai, kaip jis nustato tikslus ir padeda nariams jų siekti, garantuoja projekto/veiklos tęstinumą, aiškumą bei kontrolę. Būtent tuo ir turėtų apsiriboti komandos lyderio veikla, jei jis teisingai suformavo savo specialistų darbo grupę aplink save.